Dermatolog – kiedy warto się zgłosić?

Dermatolog, czyli lekarz zajmujący się głównie chorobami skóry, włosów i paznokci pomoże zawsze, gdy na tych powierzchniach pojawią się jakieś niepokojące objawy. Jest specjalistom od chorób, które często dotykają wielu z nas, ale niestety nie szukamy wówczas pomocy u tego specjalisty.

Dlaczego nie szukamy pomocy u dermatologa?
Przede wszystkim dlatego, że nie wiemy, kiedy naprawdę powinniśmy się tam udać. Lekarz dermatolog zajmuje się ogromną liczba chorób, które jednak nie zawsze dają jasne do zauważenia objawy. Zdarza się nam również, że objawy choroby bierzemy za jedynie problem natury estetycznej, a nie medycznej. ie wiemy również, że mogą wiązać się z poważnymi powikłaniami, które nie łatwo jest wyleczyć. Jednak zawsze wtedy, kiedy zaczynają pojawiać się jakieś niepokojące objawy na powierzchni skóry, w tym również skórze głowy czy na paznokciach, powinniśmy udać się do dermatologa.

Kiedy warto zgłosić się do lekarza dermatologa?
Przede wszystkim, warto obserwować swoją skórę i paznokcie. Każdy, kto ma objawy chorobowe, zwłaszcza powiązane z bolesnością, swędzeniem czy podrażnieniami skóry powinien zgłosić się jak najszybciej do lekarza dermatologa. Ponadto, kiedy na skórze pojawiają się wypryski czy inne problemy skórne, które nie chcą zejść przez dłuższy czas albo które powracają, również powinniśmy się zgłosić do lekarza. Jeśli zaś nasze paznokcie zaczynają schodzić, pękać na całej swej powierzchni, wichrują się lub zmieniają kolor, również jest to znak, aby niezwłocznie zgłosić się do lekarza dermatologa.

Nie zapominajmy także, aby udać się do lekarza gdy zaczną wypadać nam włosy. Jeśli zauważymy, że przez dłuższy czas włosy wypadają i to w dość sporej ilości, powinniśmy udać się do dermatologa, który wykona badania, a w razie konieczności skieruje do specjalisty. Może to być bowiem objaw łysienia, które nie leczone na czas może przyczynić się do zupełnej utraty włosów. Bez wątpienia wszelkie zmiany skórne nie są wyłącznie kwestią estetyczną. Jeśli więc je spostrzeżemy, jak najszybciej udajmy się do dermatologa.

Foto: https://www.pexels.com/photo/adult-art-beautiful-beauty-413880/