Dieta cukrzycowa – jak powinni odżywiać się diabetycy

Im człowiek starszy, tym więcej dolegliwości może u siebie zaobserwować. Cukrzyca jest nazywana chorobą cywilizacyjną. Można ją podzielić na dwa rodzaje. Pierwszy z nim, to cukrzyca wrodzona. Człowiek chory na tę odmianę boryka się ze skutkami choroby przez całe życie.

Inny rodzaj cukrzycy, to jej nabyta odmiana. Najczęściej ten wariant choroby dotyka ludzi powyżej pięćdziesiątego roku życia. W początkowej fazie proces leczenia polega na podawaniu pacjentowi specjalnych tabletek, których zadaniem jest unormowanie poziomu cukru we krwi. W momencie, w którym tabletki przestają działać, wdraża się leczenie za pomocą insuliny. Niezależnie od tego czy pacjent zmaga się z wrodzoną czy też nabytą odmianą cukrzycy, to niezmiernie istotne dla prawidłowego przebiegu procesu leczenia jest to, w jaki sposób się odżywia.

Podstawowe zasady diety cukrzycowej

Dieta przewidziana dla diabetyków jest niesłychanie bardzo restrykcyjna. Chorzy powinni unikać przede wszystkim potraw tłustych, ciężkostrawnych oraz tych o wysokim indeksie glikemicznym. Na rynku usług multimedialnych pojawia się coraz więcej aplikacji przy pomocy których w prosty sposób da się sprawdzić, jakie produkty zawierają najmniej węglowodanów. Do innych założeń diety cukrzycowej można zaliczyć między innymi spożywanie niewielkich porcji posiłków w regularnych odstępach czasu. W posiłkach powinno się znaleźć jak najwięcej warzyw. Diabetycy powinni uważać z owocami – w niektórych z nich znajduje się bowiem bardzo dużo cukru. Ważne jest także to, aby systematycznie mierzyć poziom cukru. Jeżeli będzie go w organizmie za dużo, to mogą wystąpić poważne komplikacje. Jednak nie można zapominać także o tym, że równie niebezpieczny jest nagły spadek poziomu cukru, który może doprowadzić do śpiączki cukrzycowej.

Cukrzyca a używki

Osoby, które chorują na cukrzycę, dla własnego zdrowia powinny jak najszybciej rzucić wszelkie używki. Zarówno palenie papierosów jak i picie alkoholu nie wpływają zbyt dobrze na cały proces leczenia. Największym problemem może jednak okazać się rezygnacja z innego uzależnienia, jakim jest zajadanie się słodyczami. Oczywiście, nie chodzi o to aby zupełnie zrezygnować z kawałka ciasta na przyjęciu rodzinnym. Ważne, aby racjonalnie podchodzić do kwestii słodyczy, na zasadzie że jeden cukierek nikomu nie zaszkodził, ale kilogram zjedzony na raz, to już tak. Chcąc wspomóc walkę z cukrzycą przy pomocy tabletek lub insuliny warto diametralnie zmienić swoje podejście do kwestii odżywiania i aktywnego wypoczynku.