Dieta sokowa – wszystko co musisz o niej wiedzieć

Wszędobylskie zanieczyszczenia odciskają mocne piętno na naszym zdrowiu. Często zupełnie nieświadomie, każdego dnia przytruwamy organizm substancjami toksycznymi znajdującymi się w wodzie, powietrzu czy pożywieniu. Poszczególne stężenia może i nie są wybitnie duże, jednak ich sumaryczna wartość może być przyczyną powstawania wielu chorób, a już na pewno gorszego samopoczucia. Czy istnieje skuteczny sposób na to, aby szybko odzyskać witalność i pełnię sił?

Dieta sokowa

Jedną z najlepszych metod na oczyszczenie organizmu z substancji toksycznych jest dieta sokowa. Aby była skuteczna, trzeba ściśle trzymać się określonych zasad. Oczyszczanie organizmu warto przeprowadzać kilka razy w roku. Jednak na uwadze trzeba mieć to, że nie wystarczy z dnia na dzień zacząć pić kilka litrów soku. Takie działanie mogłoby przynieść więcej szkody niż pożytku. Chcąc oczyścić organizm przy pomocy warzywnych soków w sposób bezpieczny, koniecznie trzeba przestrzegać kilku reguł.

Jakie są najważniejsze zasady diety sokowej?

Jak sama nazwa wskazuje dieta sokowa oparta jest na spożywaniu dużej ilości soków. Całe sedno tkwi jednak w tym, aby był to świeżo wyciśnięte soki warzywne. Pamiętać przy tym należy o odpowiednim przechowywaniu soków. Ideałem byłoby spożywanie ich od razu po przygotowaniu, jednak nie każdy ma na tyle czasu, aby pięć czy sześć razy w ciągu dnia spędzać przy sokowirówce. Dieta sokowa stosowana jest przez określony czas – od trzech dni do tygodnia. Dłuższe jej stosowanie może spowodować deficyt ważnych składników odżywczych w organizmie, takich jak białka czy tłuszcze.

Czy są jakieś przeciwwskazania?

Jak każda drastyczna zmiana sposobu odżywiania, nawet na krótki czas, niesie za sobą pewne niedogodności. Zważywszy na to, że podczas stosowania diety sokowej organizm pozbawiony jest dostępu do węglowodanów oraz tłuszczy, to z tego rodzaju diety nie powinny korzystać kobiety w ciąży oraz osoby starsze. Dieta sokowa nie jest wskazana również dla młodzieży znajdującej się w fazie intensywnego wzrostu.

Jakie są efekty picia soków warzywnych?

Lista potencjalnych korzyści z regularnego stosowania diety opartej na sokach warzywnych jest dosyć długa. Przede wszystkim chodzi o to, aby oczyścić organizm z toksyn. Co za tym idzie, można liczyć na poprawę kondycji skóry, wzrost witalności, lepsze samopoczucie czy też na redukcję tkanki tłuszczowej. Chcąc efekty te utrzymać jak najdłużej dobrze jest już po zakończeniu diety pamiętać o tym, że świeże owoce i warzywa powinny jak najczęściej pojawiać się na talerzach każdego dnia.