Miód lipowy na wszelkie dolegliwości

Miód lipowy jest produktem pochodzącym z nektaru kwiatów roślin i drzew, który jest zbierany i przetwarzany w ciele robotnic. Przetworzony nektar jest umieszczany w komórkach woskowych. Tutaj ma końcową fermentację i dojrzewanie, a później jest uszczelniany. Miód zawiera do 75-79% fruktozy i glukozy, 15-18%. Pozostałe 10, 3% to enzymy, minerały, cukier trzcinowy, kwasy organiczne, witaminy, smak i garbniki.

Miód lipowy ma różne korzystne właściwości. Jest to jeden z pierwszych rodzajów miodu, który ludzie docenili i cieszyli się nim od tysięcy lat. Pszczoły zbierają go z nektaru zielonkawo-żółtych kwiatów królowej roślin miodowych, jak słusznie ludzie nazywają lipę. Jedna lipa w średnim wieku, rosnąca w sprzyjających warunkach, przy optymalnych warunkach pogodowych, może dać 40 lub więcej funtów wysokogatunkowego miodu, 1 ha lipy kwiatowej daje ponad 2500 funtów. Każdy kwiat daje 25 ml nektaru.

Miód ten jest dla naukowców prawdziwą tajemnicą. Jego złożony skład chemiczny powoduje niezrównane właściwości lecznicze. Zawiera około 400 substancji i związków, które są niezbędne dla człowieka do pełnej aktywności organizmu.

Miód lipowy zawiera tylko 20% wody, pozostałe 80% – to sucha masa, przeważająca jej większość – fruktoza i glukoza, które są łatwo przyswajalne przez organizm w jego pierwotnej postaci, bez konieczności zużycia energii. Miód lipowy jest bogaty w maltozę, zawiera jej około 6-8%. Powstaje podczas dojrzewania produktu, jego obecność korzystnie wpływa na trawienie. Choć może to brzmieć paradoksalnie, miód lipowy zawiera niewiele witamin, w szczególności:

Witamina B 1 (tiamina);
Witamina B 2 (ryboflawina);
witamina B-5 (kwas pantotenowy);
Witamina B 6 (pirydoksyna);
kwas nikotynowy;
Witamina H (biotyna);
witamina PP (niacyna);
tokoferol;
Witamina C (kwas askorbinowy).

Jednak cenną zaletą tego produktu jest to, że zawiera witaminy w bardzo dobrym połączeniu z innymi ważnymi substancjami, co prowadzi do leczniczego działania miodu lipowego. W szczególności zawiera nie mniej niż 40 różnych mikro i makroelementów, takich jak potas, wapń, siarka, miedź, jod, glin, nikiel, fosfor, chlor, magnez, mangan, cynk, kobalt itp.

Innym powodem, dla którego biały miód jest dobrze wchłaniany przez organizm, jest to, że wiele minerałów w nim ma dokładnie takie samo stężenie jak we krwi. Regularne stosowanie miodu lipowego pomaga utrzymać odpowiednie ciśnienie osmotyczne na poziomie komórkowym, normalizuje metabolizm, korzystnie wpływa na trawienie i aktywność hormonalną.

Miód lipowy zawiera też kwasy organiczne i nieorganiczne: kwas glukonowy, cytrynowy, mlekowy, jabłkowy, winowy, kwas linolenowy, kwas szczawiowy, kwas bursztynowy, kwas solny i fosforowy.

Kwasy organiczne powodują przyjemny kwaśny smak miodu z limonki, a także jego właściwości bakteriobójcze. Ważnym składnikiem produktu jest pyłek wapna. Jest źródłem aminokwasów i białek wymaganych przez organizm.

Zastosowanie mieszanki miodu i soku z rośliny aloesu w stosunku 1: 5 ma dobry dodatkowy efekt w leczeniu przeziębienia (nieżyt nosa, zapalenie tchawicy, zapalenie migdałków itp.). Łyżeczkę tego leku należy przyjmować trzy razy dziennie na godzinę przed posiłkiem. Silne przeziębienie można zatrzymać, wprowadzając do nosa 30% roztwór miodu lipowego w świeżym soku z czerwonych buraków. Do każdego otworu nosowego należy zaszczepić 5-6 kropli. W leczeniu ostrego zapalenia oskrzeli bardzo dobrym lekarstwem jest 5 zmiażdżonych liści aloesu, łyżka miodu z limonki, dwa żółtka jaja.

Witaminy i aminokwasy zmiękczają skórę, poprawiają krążenie i stymulują metabolizm lipidów. Ze względu na zawartość witamin B, C i E miód pomaga przywrócić odmłodzenie komórek. Piękno zależy od nastroju i stanu umysłu, więc miód jest bardzo przydatny, ponieważ wzmacnia stan psychiczny, zmniejsza depresję, poprawia nastrój i ogólny stan zdrowia.