Waga idealna kontra waga normalna

Za gruba, za chuda – czy wiesz, jaka jesteś w rzeczywistości? Czy wiesz, jaka powinna być Twoja prawidłowa masa ciała? Jaka jest waga idealna?


Warto zacząć od wyjaśnienia podstawowej kwestii – nie ma czegoś takiego jak waga idealna. Najważniejsze, to czuć się zdrowo i cieszyć się dobrym samopoczuciem. Lekarze potwierdzili zresztą, że tzw. „idealna waga”, będąca jeszcze kilkanaście lat temu waga obowiązującą, była zbyt niska. Tak więc miejsce „wagi idealnej” zajęła „waga normalna”, którą oblicza się na bardzo prostej zasadzie. Wzrost podany w centymetrach należy pomniejszyć o 100. Otrzymany wynik to normalna waga. Przykład? Człowiek mający 190 centymetrów wzrostu powinien ważyć 90 kilogramów. Ta formuła jednak nie sprawdza się w przypadku osób niskich lub bardzo wysokich. W ich przypadku może prowadzić do nadwagi lub niedowagi.
Skuteczniejszym sposobem na sprawdzenie stanu swej wagi i określenie, czy jest ona normalna jest sprawdzenie wskaźnika BMI. BMI to nic innego jak Body Mass Index, dzięki któremu można w miarę szybko przekonać się o prawidłowości swej wagi. Choć obliczenia, których w związku z określeniem swego BMI należy dokonać są dość skomplikowane, można sobie to zadanie ułatwić. Są już specjalne kalkulatory, dzięki którym w Internecie można obliczyć swoje BMI i od razu uzyskać informację na temat wyniku.

Foto: http://pl.freeimages.com/photo/scale-2-1329032