Zdrowa dieta a mangan

Większość z nas pamięta o ogromnej roli witamin z zdrowej diecie. Niestety, mniej uwagi przywiązujemy już do składników mineralnych, które również mają ogromny wpływ na naszą formę. Jednym z tych składników, bez których nie może się obejść zdrowa dieta, jest mangan. Co warto wiedzieć na jego temat?


Zacznijmy od wyjaśnienia, dlaczego mangan jest tak ważny dla naszego zdrowia. Ta substancja sprawia, że nasz organizm może prawidłowo zarządzać tłuszczami, węglowodanami oraz białkami. Rola manganu jest zatem ogromna, a pozbawiona go dieta z pewnością nie wyjdzie nam na dobre. Mangan wchodzi też w skład wielu enzymów, a jego niedobory mogą prowadzić do poważnych problemów ze wzrostem.

Ponieważ nasza dieta nie zawsze może nam dostarczyć odpowiednich ilości manganu, zalecane są suplementy diety, w których ów składnik zajmuje ważne miejsce. Należy też pamiętać o tych produktach spożywczych, w których znajdują się większe ilości manganu. Wśród produktów, które mogą nam dostarczyć sporych ilości manganu, znajduje się sałata oraz pełne ziarna zbóż. Warto też pamiętać o takich dodatkach do zdrowej diety, jakimi są groch oraz fasola. I one mogą nam dostarczyć sporych ilości manganu, pomagając jednocześnie w walce o zachowanie lepszej formy.

Foto: http://pl.freeimages.com/photo/salade-02-1508094